پس از تهیه ی برنامه غذایی هفتگی، تعجب می کنین که این کار چه جوری در از بین بردن اضطراب و نگرانی تون اثر می ذاره، سرعت آماده سازی غذا رو افزایش می ده و باعث صرفه جویی در پول و پله و سرمایه می شه. با وجود این برنامه، به جای اینکه یخچال رو زیرورو کنین یا به سراغ اولین سوپرمارکت یا فست فود برید، همه چیز براتون قابل پیش بینی هستش.

پول-نام-تصویر

امتیازات تنظیم برنامه غذایی هفتگی

۱. صرفه جویی در پول و پله و سرمایه

هنگام تنظیم برنامه غذایی هفتگی، فهرست خرید خود رو هم آماده می کنین. وقتی فقط یک بار به مغازه برید، بیشتر می تونین از خریدهای بدون فکر جلوگیری کنین. می تونین خرید خود رو هم با توجه به تخفیفای فروشگاهی برنامه ریزی کنین.

برنامه-ریزی

۲. کاهش اضطراب

اگه خونواده تون روزی سه وعده غذا می خوره، در هفته ۲۱ وعده غذایی دارین. اگه خونواده حساسی داشته باشین باید ۲۱ بار در هفته با اونا درباره غذاها بحث کنین. برنامه غذایی هفتگی به شما اجازه می ده برنامه ای طراحی کنین که همه از اون خوشحال باشن.

خونواده

۳. صرفه جویی در زمان

یک بار مراجعه به سوپرمارکت فقط یکی از منافع این کاره. با برنامه ریزی غذایی هفتگی می تونین باقی مونده ی مواد غذایی رو در غذاهای دیگر به کار ببرین و در زمان صرفه جویی کنین.

اگه مجبور نشید در آخرین لحظه تصمیم بگیرین، می تونین به اندازه کافی در مورد غذای خونواده فکر کنین. در هر وعده غذایی، میوه، سبزیجات یا غلات کامل هست؟ این کار باعث بهتر شدن برنامه ریزی غذایی شما در طول هفته می شه.

سخت ترین قسمت در طراحی برنامه غذایی هفتگی

سخت ترین قسمت این کار، تصمیم به انجام اون و البته متعهدماندن به اجرای اینه. ممکنه وسوسه شید این کار رو به عنوان فرصتی واسه امتحان دستور پختای مختلف ببینین. متأسفانه این نوع نگاه باعث می شه واسه خود کار اضافی بتراشید.

شاید هم وسوسه شید تا خونواده رو به مصرف مواد غذایی جدید تشویق کنین. اما اگه اونا از این غذاهای جدید استقبال نکنن، یخچال تون از مواد غذایی اضافی پر شه که کسی علاقه ای به خوردن شون نداره.

با استفاده از مراحل زیر می تونین هر دو مشکل رو برطرف کنین:

چه جوری برنامه غذایی هفتگی تهیه کنیم؟

با تغییرات کوچیک شروع کنین. به جای اینکه واسه تموم وعدهای غذایی هفته برنامه ریزی کنین، در هفته اول و دوم تنها یکی از وعدهای غذایی رو مشخص کنین. صبحانه به خاطر سادگی آماده کردنش انتخاب بسیار مناسبیه (قبل از شروع، شاید بد نباشه به فهرست بهترین خوراکیا واسه تهیه صبحانه مفید نگاهی بندازین). بعد از اینکه به این مراحل عادت کردین می تونین وعده دیگر ی رو به برنامه غذایی چند هفته بعد اضافه کنین. بعد همین روند رو ادامه بدین. وقتی به تعیین وعدهای غذایی عادت کردین می تونین بین وعدها رو هم انتخاب کنین.

مرحله اول

فهرستی از غذاهایی که با روش پخت شون آشنا هستین، تهیه کنین. حالا زمان آزمودن غذاهای جدید نیس. سراغ هفت غذایی برید که بلدین بپزید و موردپسند اعضای خونواده تونه. خوبه نظر خونواده رو هم جویا شید. اینطوری اونا خود رو در این برنامه ریزی موثر می بینن و دیگر کمتر از منوی هفتگی شکایت می کنن.

مرحله دوم

غذاها رو طبق پروتئین منظم کنین. حتی کسائی که عاشق مصرف مرغ هستن، اگه قرار باشه هر روز مرغ بخورند، خسته می شن. پس اگه فهرست شما کلا بر محور مرغ می چرخد بهتره تجدیدنظر کنین. مثلا هفته ای دو وعده مرغ، دو وعده غذای بدون گوشت، دو وعده ماهی و یک وعده غذا با گوشت قرمز تهیه کنین. اما وعدهای مثل رو پشت سر هم قرار ندین.

مرحله سوم

فهرست خود رو آماده کنین. وقتی هفت غذای خود رو مشخص کردین اونا رو روی کاغذ بنویسین. تموم ترکیبات تشکیل دهنده ی غذاها رو هم در طرف دیگر کاغذ بنویسین. ادویها و چاشنیا رو هم فراموش نکنین. روی این کاغذ، یک پیمانه برنج لازم واسه یک وعده غذایی رو نمی نویسید بلکه تموم برنج لازم در هفته رو ثبت می کنین. این فهرست خرید اصلی تون واسه کل هفته هستش که می تونه تا چند هفته شما رو از خرید دوباره در امان نگه داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری یک خاطره بد رو واسه همیشه از ذهن خود پاک کنیم؟

مرحله چهارم

نگاهی به یخچال، قفسها و کابینتای خود بندازین تا ببینین همین حالا در خونه چه چیزایی دارین. اگه چیزی کمه می تونین فهرست خرید تهیه کنین. یا از مواد جانشین استفاده کنین. مثلا، اگه دستور پختی احتیاج به گوشت گاو داره اما شما گوشت بوقلمون دارین از همون استفاده کنین.

مرحله پنجم

شروع کنین. بعد از انجام دادن خرید می تونین طبق برنامه هفتگی خود، وعدهای غذایی رو تهیه کنین. غذاهایی که در این هفته مورد استقبال اعضای خونواده قرار گرفتن، و اونایی که موردپسندشان نبود، یادداشت کنین. بعید نیس خونواده تون از صبحانه ی جدیدی که تهیه کردین، خوش شون نیامده باشه.

مرحله ششم

برنامه غذایی خود رو اعلام کنین. برنامه رو در جایی قرار بدین که همه خونواده بتونن ببینن. دفعه ی بعد که از شما پرسیدند چه غذایی داریم به برنامه غذایی اشاره کنین. قرار نیس با این کار گفت وگوی بین شما و اعضای خونواده رو متوقف کنیم بلکه قراره اونا با دیدن برنامه غذایی دیگر کمتر واسه مصرف فست فود به شما فشار بیارن.

مرحله هفتم

این کار رو هفته بعد هم تکرار کنین. مراحل ۱ تا ۵ رو دوباره تکرار کنین. واسه تهیه فهرست خرید خود دقت زیادی به خرج بدین و نتایج آزمایش و خطاهای خود رو یادداشت کنین.

مرحله هشتم

برنامه رو تغییر بدین. وقتی برنامه دو هفته رو تهیه کردین اونا رو با همدیگه عوض کنین. کودک تون فراموش می کنه دو هفته پیش چه خورده بود. پس لازم نیس بشینین و برنامه ای جدید بنویسین.

چند تا نکته مهم در طراحی برنامه غذایی هفتگی

وقتی موفق شدید دو هفته یا بیشتر واسه هر سه وعده غذایی برنامه ریزی کنین زمان اون رسیده که به مرحله پیشرفته وارد شید و از نکات مخصوص اون واسه طراحی برنامه غذایی خود استفاده کنین. البته می تونین از هر کدوم از این ترفندها هفته ای یک بار استفاده کنین. به یاد داشته باشین با تمرکز همه چیز ساده می شه. فراموش نکنین اگه بیشتر از توان تون از خود کار بکشین بازم به خاطر آشپزی بدون برنامه دچار اضطراب میشید.

هفته ای یک بار دستورای آشپزی جدید رو امتحان کنین

با طرز تهیه یک سوپ جدید آشنا شدین؟ می تونین به جای یکی از غذاهایی که امتحانش رو پس داده و در برنامه اصلی قرار داره، این سوپ رو درست کنین. و بعد دوباره به برنامه برگردید.

به آگهیای تخفیف مواد غذایی توجه کنین

مثلا اگه این هفته سینه مرغ تخفیف داره مقدار بیشتری خرید کنین و میزان بیشتری از اونو در آشپزی خود به کار بگیرین. غذای اضافه رو در فریزر نگه دارین. هفته بعد که برنامه رو تغییر میدید می تونین فقط با گرم کردن غذای منجمد، وعده غذایی خود رو آماده کنین.

یک بار بپزید، دوبار استفاده کنین

سرعت پخت غذا رو با تهیه و آماده سازی موادی که در دستور آشپزی قرار دارن، بیشتر کنین. واسه شام مرغ بپزید بعد باقی مونده ی اونو واسه سوپ مرغ کنار بذارین. حالا که می خواید وعده غذایی دوم رو آماده کنین فقط کافیه از ترکیب غذایی از قبل آماده شده استفاده کنین.

فصلی خرید کنین

مواد غذایی خود رو فصلی بخرین تا بتونین در هزینه ها بیشتر صرفه جویی کنین. وقتی بعد از چند ماه در آماده سازی غذاهای فهرست اصلی مهارت پیدا کردین دیگر آماده اید تا وعدهای غذایی دیگری تهیه کنین. منظور این نیس که باید در هر فصل، فهرست قبلی رو دور بندازین، اونم فهرستی که واسه تهیه اش این همه زحمت کشیده اید. فهرستا رو جایی نگه دارین تا سال بعد دوباره از اونا استفاده کنین. اگه این کار رو ۴ بار در سال بکنین واسه کل سال برنامه های غذایی زیادی دارین. با این کار در زمان صرفه جویی می کنین.

اگه این موارد واسه شما رقابت برانگیزه، نترسین. می تونین از یک کتاب آشپزی واسه انتخاب غذاها و آشنایی با روش پخت شون استفاده کنین. حتی می تونین نگاهی به بهترین و سالم ترین عادات غذایی در دنیا بندازین و ببینین چه غذاهای جدیدی می تونین درست کنین. اگه شمام در تهیه برنامه غذایی هفتگی تجربه ای دارین و با رقابتایی روبه رو بودین اونا رو با ما درمیان بذارین. 


دسته‌ها: آموزشی