داشتن رابطه خوب و عاشقونه می تونه آسون باشه، البته در صورتی که خودتون هم سعی کنین. چه اتفاقی افتاده؟! شاید شما نگران این باشین که ازدواج تون این آخرای جرقه ی ساده ی لازم رو نداره و همه چیز فروکش کرده. روشنه که اگه می خواید یک زندگی مشترک موفق و خوشحال رو تجربه کنین، باید واسه زنده نگه داشتن عشق تون و رشد همیشگی اون، هم خودتون به تنهایی و هم، همراه با همسرتون همیشه سعی کنین. می دونم که خیلی اوقات اصلا کار آسونی نیس، اما نگران نباشید، شما می تونین زندگی مشترک تون رو رشد بدین به شرطی که هم شما و هم شریک زندگی تون واسه رسیدن به این رشد، به اندازه کافی انگیزه داشته باشین، انرژی بذارین و سعی کنین. با ما و این مقاله همراه باشین، سعی می کنیم با مطرح کردن موارد مهم، به شما واسه داشتن زندگی مشترک موفق کمک کنیم.

ازدواج

 

با توجه باشین

۱. به همسر خود احترام بذارین

اگه می خواید زندگی مشترک سالمی داشته باشین و همسرتون حس کنه که اونو با خودتون برابر میدونید و به احساساتش اهمیت میدید، زمانی که می خواید درباره هر چیزی حتی مسائل روزمره تصمیم گیری کنین، به نظرات همسرتون به اندازه کافی اهمیت بدین. اگه طوری رفتار کنین که انگار عقاید اون مهم نیستن یا همیشه حرف آخر رو شما میزنین ازدواج تون رو تا مرز بهم ریختگی و نبود تعادل پیش میبرین. حتما دیدگاه های همسرتون رو هم مثل عقاید خودتون و به همون اندازه جدی بگیرین. زمانی رو واسه گوش دادن به همسرتون اختصاص بدین و این حس رو بهش منتقل کنین که واسه تون مهمه.

 • سعی کنین مهربون باشین، عشق بورزید و همسرتون رو بفهمین. اگه روز بدی داشتین و ناراحتی خودتون رو سر اون خالی کردین، حتما عذرخواهی کنین؛ به جای اونکه فقط به خودتون و خواسته هاتون فکر کنین، بهش هم اهمیت بدین.
 • از طرفی، باید به مسائل خصوصی همسرتون هم احترام بذارین. اگه توقع دارین حس کنه بهش احترام می ذارین، دنبال جاسوسی در گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی اش نباشید.

۲. واسه حفظ رابطه ای که هم حالا دارین، سعی کنین

اگه به همسرتون اهمیت میدید و رابطه سالم و جست و خیز می خواید، سعی کنین اشتباهات گذشته رو تکرار نکنین. چه اشتباهاتی که خودتون در اون مقصر بودین، چه اشتباهاتی که از هردو ی شما سر زده. از طرفی نباید شکستا و خطاهای همسرتون رو بهش یاد آوری کنین. به جای این کار، رفتارهای مثبت اون و خودتون رو تقویت کنین. از الان که دور هم هستین لذت ببرین و درباره همه چیزایی که می خواید فکر و صحبت کنین. اگه واقعا همسرتون رو دوست دارین باید توجه احساساتش رو بکنین و گذشته رو فقط واسه اینکه اونو تحریک کنین یا آزار بدین، نبش قبر نکنین.

 • هر چند پشت سر گذاشتن گذشته، همیشه کار آسونی نیس؛ اما واسه اینکه کار به لج و لجبازی و کینه توزی نکشد، نباید به اتفاقات گذشته پروبال بدین. یادتون باشه همسرتون حی و حاضره، حق زندگی داره و شما نباید با یادآوری گذشته بهش ضربه بزنین.

۳. واسه گوش دادن به همسرتون زمان بذارین

«گوش دادن» یکی از بهترین روش ها واسه فهماندن میزان توجه شما به همسرتانه. وقتی اون درباره روزی که گذراندهه واسه شما حرف می زنه، با آرامش به حرف هاش گوش بدین و صبر کنین تا حرفش تموم شه. سعی کنین واقعا بهش گوش بدین و به چیزایی که می گه اهمیت بدین. اگه قراره یک گفت وگوی واقعی رو تجربه کنین، تلفن تون رو کنار بذارین، در چشمان همسرتون نگاه کنین و به اندازه کافی واسه گوش دادن به حرف هاش انرژی بذارین.

 • خیلی وقتا موقعی که کسی حرف می زنه، ممکنه حواس آدم پرت شه. اگه در مکالمه ی شما با همسرتون این اتفاق افتاد، خودنمایی به گوش دادن نکنین، عذرخواهی کنین و سعی کنین دوباره روی صحبت هاش تمرکز کنین و بفهمین موضوع صحبتش چیه.
 • هنگامی که همسرتون چیزی رو واسه شما تعریف می کنه، درباره اون مطلب از اون سؤال بپرسید. این طوری اون حس می کنه موضوع صحبت هاش واسه تون مهمه. شما که نمی خواهید فکر کنه حوصله تون رو سر می بره!
 • این نکته رو در نظر بگیرین که بیشتر اوقات، همسرتون فقط می خواد بعد از گذراندن یک روز سخت، کسی وجود داشته باشه که بهش گوش کنه، پس لزومی نداره فکر کنین همیشه باید نقش مشاور رو اجرا کنین. فقط کافیه گوش کنین، احتیاجی به ارائه راه حل نیس.

۴. همسرتون باید اولویت زندگی شما باشه

نگران نباشید، لازم نیس کل زندگی تون رو دور همسرتون بگردید! اما به یاد داشته باشین وقتی تصمیم گرفتید ازدواج کنین، هرکدام تون می خواستین اولویت زندگی دیگری باشین. پس به بزرگ ترین تصمیم زندگی تون و هر تصمیم دیگری که با همسرتون خواهید گرفت، احترام بذارین. سعی کنین همیشه کاری رو بکنین که واسه هر دوی شما، بهتره.

 • اگه خونواده یا دوستان تون و همسرتون نتونستن با هم کنار بیان، با همسرتون دشمن نشید. اگه فکر می کنین حق با همسرتون نیس بازم توجه احساسات اونو بکنین و از اون حمایت کنین.
 • خونواده

 • از طرفی اگه همسر خود رو دوست دارین پس سعی کنین دوستان و خونواده اش رو هم دوست داشته باشین. اگه اون دوستانی داره که شما رو دچار رقابت می کنن، می تونین در مورد این مسئله با اون صحبت کنین و از خودش کمک بگیرین.

۵. رابطه تون رو همیشه قوی نگه دارین

اگه می خواید زندگی مشترک موفق داشته باشین، رابطه خوب با همسرتون رمز این شادیه. شما و شریک زندگی تون باید این توانایی رو داشته باشین که درباره هرچیزی که فکر می کنین، به ویژه موضوعاتی که بین شما مشترکه، با همدیگه راحت صحبت کنین. اگه همیشه با هم درباره افکارتان صحبت کنین، این کار به پرورش رابطه و حفظ راستی بین شما کمک می کنه و البته می تونین زندگی مشترک قوی و سالمی داشته باشین .

 • هیچوقت موقع عصبانیت چیزی رو عمدا واسه ناراحت کردن همسرتون نگید، شما که نمی خواهید به همسرتون آسیب بزنین! شما شاید منظور بدی نداشته باشین یا اصلا نفهمید حرف هاتون ظالمانهه! اما شک نداشته باشین همسرتون به سختی اونا رو فراموش می کنن و این کلمات باعث آسیب زدن به رابطه تون می شه. اگه بعد از اینکه حرفی زدید فهمیدین چیزی که گفتین، اثر بدی داشته، حتما عذرخواهی کنین.
 • هنگامی که درباره موضوعی استدلال می کنین، به چیزی که می گین توجه کنین. شخصیت شریک زندگی تون رو هدف نگیرید و سعی نکنین با کلمات بهش حمله کنین.
 • شخصیت

 • واسه داشتن رابطه قوی، باید از افکار شریک زندگی تون و ایجاد وخوی اون بدون اینکه حرفی بزنه، آشنایی. باید توانایی درک زبون بدن اونو داشته باشین و خودتون هم قادر باشین اشتباهات تون رو بگید، این کار باعث می شه هر دو نفرتان با هم احساس راحتی کنین.

۶. اعتماد در رابطه رو حفظ کنین و از اون سوءاستفاده نکنین

اگه شریک زندگی تون درباره چیز خصوصی و مهمی به شما اعتماد کرد و اونو با شما در بین گذاشت، هیچوقت نباید با بی فکری اونو با کس دیگری در بین بذارین، حتی با پدر و مادرتان! این کار اعتماد رو از بین می بره. از طرفی اگه مسئله مورد نظر یک موضوع شخصی بود، هیچوقت نباید به خودتون اجازه بدین از اون به عنوان نقطه ضعف، در اختلافات و بحث هاتون استفاده کنین؛ حتی اگه همسرتون به شما خیانت کنه و بخواهید از اون جدا شید. اعتماد بیان کننده ی این واقعیته که شریک زندگی تون درباره مهمترین مسائل زندگی اش با شما صادقه و حتما باید به این راستی احترام بذارین.

 • شریک زندگی تون باید به «شما»، بیشتر از هر فرد دیگری در دنیا اعتماد داشته باشه. هیچوقت کاری نکنین که این اعتماد به خطر بیفته. اگه در این مورد اشتباهی انجام دهنده شدید، حتما دلجویی کنین و اشتباه تون رو جبران کنین.

۷. خودتون رو با ایجاد وخوی همسرتون هماهنگ کنین

اگه احساس کردین چیزی باعث نگرانی همسرتون شده، چند دقیقه اونو در آغوش بگیرین و بپرسید چه اتفاقی افتاده. شاید الان وقتی باشه که اون به توجه بیشتری احتیاج داره، پس هیچوقت این شرایط رو ندیده نگیرید. اگه همسرتون تمایلی به صحبت کردن درباره مشکلش نداشت اونو تحت فشار نذارین ، چون شرایط بدتر می شه. سعی کنین طوری رفتار کنین که بدونه هر زمان که به وجودتون احتیاج داشته باشه، کنارش هستین و به حرف هاش گوش می کنین.

 • اگه شما و همسرتون جایی بیرون از منزل بودین و فهمیدین مشکلی پیش اومده، پیشه بقیه از اون چیزی نپرسید و موضوع رو مطرح نکنین. فقط کافیه کنارش باشین و نشون بدین که بهش توجه دارین.

دوست داشتنی باشین

۱. گفتن جمله «دوستت دارم» رو فراموش نکنین

فکر نکنین چون همسرتون می دونه که دوستش دارین، پس لزومی نداره اونو به زبون بیارین. واسه گفتن اینکه چقدر شریک زندگی تون رو دوست دارین، سعی کنین. حتی شده یک تا دو بار در روز بهش بگید واقعا دوستش دارین. حواس تون باشه حتما به آرامی در چشمانش نگاه کنین و علاقه واقعی تون رو بگید. فقط با کلام نگید «دوستت دارم». اگه بیرون از خونه هستین و واسه اون پیام عاشقانه می فرستید، خیلی خوبه؛ اما باید کلا در زندگی تون طوری رفتار کنین که درک کنه واقعا چقدر دوستش دارین.

 • گفتن «دوستت دارم» هیچ زحمتی نداره! این دو کلمه جادویی رو بگید. همین دو کلمه ناچیز واقعا معجزه می کنه و باعث تغییر بزرگی در رابطه شما می شه.
 • سعی نکنین این جمله رو فقط طوطی وار تکرار کنین، به ویژه زمانی که از همسرتون چیزی می خواید یا مثلا بعد از دعوا می خواید همه چیز رو رفع و مراجعه کنین. وقتی بهش بگید دوستش دارین که واقعا حس تون همینه. در این زمان، این جمله بیشترین بار معناییِ عاطفی رو داره.

۲. روزتون رو عاشقانه شروع کنین

سعی کنین در رابطه تون خون گرم و مهربون باشین، این باعث می شه در شروع روز احساس عاشقانه ی بیشتری نسبت به همدیگه داشته باشین و روز آرامی رو سپری کنین. هر چند همیشه صبح تون رو با قهوه و انجام کارای شخصی شروع می کنین، اما صرف چند دقیقه وقت واسه درآغوش گرفتن همسرتون، بوسیدن یا نوازش کردنش، کمک می کنه روز خوبی رو شروع کنین. اگه کار شما طوریه که تموم روز از هم دور هستین، این حرکت محبت آمیز می تونه اثر موندگاری داشته باشه و تا زمانی که دوباره به خونه برمی گردید، حس خوبی داشته باشین. حتما شریک زندگی تون رو در آغوش بگیرین و بهش قوت قلب بدین، هر چقدر می تونین نزدیک اون باشین. رابطه فیزیکی به قدرتمندترشدن رابطه کمک می کنه. اگه فاصله یا سردی بین خودتون بسازین و حتی روی یک صندلی کنار هم نشینین، فاصله بین تون همیشه زیادتر می شه و رشد می کنه.

 • محبت کردن به همسرتون، فقط چند دقیقه وقت میگیره اما این کار خصوصا در صبح ، شور و شوق تازه ای در رابطه شما ایجاد می کنه. هنگام خروج از منزل اونو سرسری در آغوش نگیرید و فقط به گفتن «بدرود عزیزم» بسنده نکنین، این جور فقط اونو مطمئن می کنین که واسه جداشدن از اون عجله دارین!
 • روشنه که حفظ زندگی جنسی سالم، می تونه به شکوفایی رابطه شما کمک کنه. در مورد ی رابطه جنسی با همسرتون، با فکر باز برخورد کنین، صادق باشین و درباره چیزایی که در رابطه دوست دارین باشه یا دوست ندارین، با همدیگه صحبت کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری یک آگهی استخدام جذاب بنویسیم

۳. واسه همدیگه زمان بذارین

حتما در طول هفته زمانی رو واسه تنهابودن با هم در نظر بگیرین. حتی زمانایی که با دوستان یا خونواده تون هستین، حتما این زمان تنهایی رو در نظر بگیرین. به یاد داشته باشین اوقاتی که با هم در یک مهمانی یا دورهمی حضور دارین، جزو زمانای تنهایی تون به حساب نمیاد.

 • اگه حس می کنین برنامه تون به شکل دیوونه کننده ای شلوغه و زمان کافی واسه تنها بودن باهم نداشتین، سعی کنین حتی شده چند دقیقه با همسرتون تنها باشین. می تونین با هم به یک پیاده روی آروم برید یا مدت زمان کمی رو در مهمانی ، گوشه ای با هم تنها باشین.
 • قرار ملاقات دو نفره تون رو در اولویت برنامه ریزیا قرار بدین، این جور هم شما و هم همسرتون میدونید که واسه اون زمان مشخص نباید برنامه دیگری داشته باشین.
 • برنامه-ریزی

۴. هرطور که می تونین، لبخند رو روی لب همسرتون بنشانید

می تونین دست همسرتون رو ببوسید یا وقتی میدونید هفته پرکاری داشته، بعضی کارا رو واسه اون بکنین. یک یادداشت جذاب و شیرین واسه اون روی آینه بچسبونید، پیشنهاد می کنم اثر این کارای کوچیک رو دست کم نگیرید و هیچوقت ترک شون نکنین. چه رابطه تون الان خسته کننده س، چه رابطه خوبی دارین این کارا رو بکنین. تنبلی نکنین، وقتی در زندگی مشترک هستین باید حتما کاری کنین که شریک زندگی تون حس کنه یک فرد خاص و دوست داشتنی در زندگی شماس. از طرفی اجازه بدین شریک زندگی تون بفهمد چیجوری قدردان اون هستین. مثلا ظرفا رو بشورید یا تخت رو منظم کنین. این کارا رو واسه اینکه از شما تشکر کنه انجام ندین، بلکه سعی کنین با این کارا به شریک زندگی تون بگید که واقعا دوستش دارین. سعی کنین فقط یک «لحظه خاص» بسازین. می تونین واسه نشون دادن حس تشکر تون به همسرتون هدیه بدین، این هدیه لازم نیس چیزی گرون یا عجیب و غریب باشه، اما مهمه که حتما این کار رو بکنین. حواس تون به همسرتون و چیزایی که می گه باشه تا در بین صحبت هاش، فهمیده باشین به چی احتیاج داره و بتونین با تهیه ی اون اونو غافلگیر کنین.

 • اگه بیشتر از حد درگیر کاراتون هستین، سعی کنین در ساعاتی که بیکارید واسه همسرتون وقت بذارین و زمانایی رو که تنها مونده، جبران کنین. اجازه بدین شریک زندگی تون بدونه همیشه مورد توجه شماس.
 • می تونین یک یادداشت عاشقانه واسه همسرتون بذارین یا ترتیب یک مهمانی واسه روز تولدش رو بدین. شک نداشته باشین این جذاب ترین تولد اون هستش.
 • درسته که موارد خاص مثل تولد یا سالگرد ازدواج، زمان خیلی خوبی واسه هدیه دادنه؛ اما بعضی وقتا هوشمندانه و خلاق عمل کنین تا در خاطر شریک زندگی تون بمونه. اجازه بدین اون حس کنه واسه دوست داشتنش و تشکر از اون براش هدیه می خرید، نه از روی وظیفه یا زور!

۵. وقتی شریک زندگی تون احتیاج به کمک داره، کمکش کنین!

اگه شوهرتون یک هفته شلوغ داشته، شما باید قدرت درک این موضوع رو داشته باشین و توجه حالش رو بکنین. زمانی که شمام پریشون و درگیر باشین اونم باید همین کار رو واسه شما بکنه. در این مورد هر دو شما باید تعادل لازم رو برقرار کنین. اگه می خواید مراقب شریک زندگی تون باشین باید زمانایی که احتیاج داره، واسه کمک بهش بیشتر سعی کنین.

 • همسر شما ممکنه واسه اونکه ناراحت تون نکنه، رد کنه که به کمک احتیاج داره. اما اگه حس می کنین که غرق در اضطراب و استرسه، سعی کنین مثلا غذایی رو که دوست داره بپزید یا بعضی از مسئولیتای ساده ی اونو به عهده بگیرین.

آخرین اقدامات

۱. هر کدوم از شما، باید استقلال فردی تون رو حفظ کنین

ممکنه تصور شما این باشه که باید همه کارا، برنامه ها و زمان هاتون رو با هم باشین تا زندگی مشترک تون درست جلو رفته باشه. اما من به شما می گم اگه واقعا می خواید پیوند زناشویی تون رو محکم کنین، باید حدی از استقلال فردی رو واسه همدیگه قائل شید. اگه شما و همسرتون تموم امور رو با هم بکنین، هیچ وقت هیچ فرصتی واسه ارتقای شخصیت و تواناییای فردی خود پیدا نخواهید کرد. اگه همیشه به هم بچسبید، وابسته تر میشید و هویت فردی خود رو از دست میدید.

 • اگه شما واسه دنبال کردن سرگرمیا و علائق تون زمان صرف کنین، می تونین رشد کنین. شما که الان همون آدم ۲۰ سال پیش نیستین! هستین؟!
 • ، اگه شما و همسرتون زمان بیشتری رو صرف کارای شخصی و جداگونه تون کنین، بهتر زمانای با هم بودن تون رو درک می کنین و قدر زندگی مشترک تون رو میدونید. در جدا از اینکه خیلی راحت تر به هم کمک می کنین و با هم کنار میاید.
 • شما نمی خواهید به همسرتون اجازه بدین با دوستانش وقت بگذراند، به چه دلیل؟! چون فقط ازدواج کردین باید رابطه تون با بیرون قطع شه؟! درسته که شما باید در جامعه مکمل همدیگه باشین، اما باید هویت فردی خود رو هم حفظ کنین. زمانایی رو به عنوان زمانای مردانه و زنانه به دوستان و دورهمیای زنانه یا مردانه اختصاص بدین، طوری که بتونین روابط با دوستان تون رو هم حفظ کنین.

۲. عشق رو در زندگی تون زنده نگه دارین

اگه می خواید رابطه تون خوب اول ازدواج باشه، باید سعی کنین عشق تون رو زنده نگه دارین. معمولا یه مدت بعد از ازدواج یا وقتی زوجی بچه دار می شن، چیزای زیادی در رابطه شون تغییر می کنه. پس باید واسه ایجاد موقعیتای خاص که زندگی رو از یکنواختی در بیاره سعی کنین. قرار ملاقاتای شبونه ترتیب بدین و مثل اول ازدواج یا زمان نامزدی تون با هم رفت و اومد کنین. این کار ازدواج تون رو هیجان انگیز می کنه.

 • بهتره هر هفته یک قرار عاشقانه با هم داشته باشین و کارایی رو که در گذشته واسه هم انجام می دادین، تکرار کنین.
 • حتی اگه موقعیت بیرون رفتن هم ندارین در خونه زمان مشخصی رو واسه عشق تون مشخص کنین مثلا یک فیلم کمدی عاشقونه با هم تماشا کنین یا یک میز شام عاشقانه با نور شمع بچینید.
 • واسه سالگرد ازدواج تون کارت تبریکای عاشقانه واسه هم بفرستید.
 • روابط عاشقانه خیلی راحت می تونه زندگی مشترک شما رو حفظ کنه، و بهش حس تازگی ببخشد. بی مقدمه بهش بگید که تصمیم دارین آخر هفته اونو به سفر ببرین. می تونین واسه کارایی که هردویتان دوست دارین، بدون آگاهی قبلی برنامه ریزی و اونو غافلگیر کنین.

۳. سعی کنین با هم کنار بیایید

اگه واقعا دوست دارین رابطه تون مثل روزای اول ازدواج تون باشه، باید یاد بگیرین با هم کنار بیایید و هر زمان که لازم باشه واسه زندگی تون فداکاری کنین. رابطه شما همیشه خوب و سرگرم کننده نیس پس لازمه زمانای مشخصی واسه صحبت کردن جدی درباره مشکلات تون اختصاص بدین. اینکه شما چه تصمیمی واسه محل زندگی تون می گیرین یا اینکه کی می خواید بچه دار شید یا اینکه در شرایط مختلف واسه خودتون و خونواده تون تصمیم می گیرین مهم نیس، چیزی که مهمه اینه که شما و همسرتون اون قدر رابطه محکمی داشته باشین که قبل از هر تصمیمی بدونین چه می خواید و با هم هماهنگ شید.

 • قبل از هر تصمیمی چه بزرگ و چه کوچیک، باید حتما هردویتان نظرات تون رو به هم بگید و دیدگاه تون رو توضیح کنین.
 • قبل اینکه رابطه تون به خطر بیفته و کار از کار بگذره، به این فکر کنین که خوشحال بودن، از ناراحتی به دلیل درگیری و دعوا با همدیگه بهتره. پس با هم نجنگید و سعی کنین با هم کنار بیایید.

۴. در تموم لحظات خوب و بد زندگی، حضور مؤثر داشته باشین

زمانی که همسرتون شرایط سختی داره یا عصبیه، باید کنارش باشین تا زمانی که اون وضعیت تموم شه و اون دوره رو بگذراند. اون یکی از عزیزانش رو از دست داده؟ یا درگیر یک انتخاب مهم در زندگی کاری اشه؟ مهم اینه که شما از اون حمایت کنین. شما نمی تونین توقع داشته باشی که همسرتون همیشه ایجاد و خوی خوبی داشته باشه و شما باید این اطمینان رو بهش بدین که هر زمان احتیاج باشه کنارش هستین.

 • البته پیروی از الگوی حمایت یک طرفه ی همیشگی خسته کننده هستش. پس اگه حس می کنین همیشه این شما هستین که نقش حمایت گر رو اجرا می کنین، درباره اینکه همسرتون چیجوری می تونه از شما حمایت کنه با اون صحبت کنین.

۵. انتظارات تون واقعی باشن

اگه خواستار یک زندگی خوشحال هستین، باید درک کنین که نمی شه مثلا هر روز به گردش برید. این به این معنی نیس که باید منتظر یک زندگی خسته کننده باشین، این می تونه واقعا ناامیدکننده باشه. اما در عین حال باید واقع بین باشین و واقعیت اینه که بعضی وقتا دعوا و اختلاف هست، ممکنه چند روز حس خوبی نداشته باشین و زمانایی هست که شما حتی نمی تونین با همسرتون در یک اتاق بشینین. این طبیعیه که هیچ چیزی ۱۰۰ درصد نیس، چیزی که مهمه واقعی برخورد کردن با شرایطه.

 • اگه شما توقع دارین ازدواج تون همیشه گل و بلبل باشه، فقط خودتون رو ناامید می کنین.
 • به یاد داشته باشین که همسر شما مثل هر فرد دیگری معایبی داره، اگه توقع دارین اون فرد کاملی باشه، چیزی جز ناراحتی و سرخوردگی نصیب تون نمیشه. همسرتون رو همون گونه که هست قبول کنین. اما اگه موضوعی درباره اون شما رو آزار می ده درباره اون با اون صحبت کنین و بخواهید شرایط رو تغییر بده. از طرفی خود شمام آمادگی داشته باشین تا اگه از شما انتقاد شد، قبول کنین و خودتون رو اصلاح کنین.

۶. به پای هم پیر شدن رو یاد بگیرین

ممکنه وقتی چند سال از زندگی مشترک تون میگذره، فردی که شما با اون ازدواج کردین، دیگر همون آدمِ سابق نباشه. افراد در طول زندگی شون تغییر می کنن چون یاد گرفته ها و از همه مهم تر تجربیات شون، همیشه در حال تغییره. حتی ممکنه دیدگاه های افراد درباره سیاست یا مسائل اجتماعی کم کم تغییر کنه. اگه می خواید ازدواج سالمی رو سپری کنین، باید قبول کنین که درزمان چند سال هر دوی شما طبیعتا تغییر می کنین و مهم اینه که هر دو با هم رشد کنین، سن بالا تر شید و تغییرات تون رو قبول کنین.

 • باید بدونین همسر شما در حال چه تغییراتیه. اگه حس می کنین تغییرات اون غیرطبیعیه و اون داره تبدیل به آدم دیگری می شه، حتما درباره این موضوع با اون صحبت کنین.
 • همونجوریکه شما سن بالا تر میشید، باید یادبگیرید که به هم در عمق بخشیدن به شخصیت همدیگه و رشد رابطه کمک کنین. حتی مسائل کوچیک مثل غذایی که دوست دارین یا تیم ورزشی مورد علاقه تون بعد از چند سال مهم هستن. این مهمه که شما به عنوان یک زوج در گذر چند سال بتونین کنار هم با هماهنگی و طبق روال زندگی آروم، خوشحال باشین.

مهم اینه که با گذشت سالایی که از زندگی مشترک تون میگذره، شما و همسرتون بازم همدیگه رو دوست داشته باشین و این واقعیت رو درک کنین که هردوی شما باید با پستی و بلندیای زندگی با هم روبرو شید. اگه شما واقعا در یک زندگی شریک هستین، باید بتونین با هم رشد کنین، با هم قوی تر و قوی تر باشین و از هرکی دیگری بیشتر همدیگه رو دوست داشته باشین.

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی